Google’nın Yeni Oyuncağı Pixelbook Alınmaya Değer Mi ?

Amazon.com’dan 999 dolara sahip olabileceğiniz bir oyuncak olan Pixelbook kalite/fiyat oranıyla kafaları bir hayli karıştırmış görünüyor. Güncel dolar kurunun 3,78 Türk lirası olması sebebi ile basit bir matematik ile cihaz 3.776 Türk Lirası gibi bir rakama tekabül ediyor. Asgari ücretin 1603 Türk Lirası olması dikkate alındığında ise asgari ücretin 2 katından daha pahalı bir fiyata sahip olduğunu görüyoruz. Peki, 3776 Türk Lirası ile nasıl bir oyuncağın sahibi olacağız hep beraber inceleyelim ;

Tasarım konusunda Sadece 0,4 inç kalınlığı ve 2,4 libre pikselliğiyle, sınıfı geçmişe benzeyen Pixelbook taşınılabilirlik konusunda bizlerden tam not aldığı söyleyebiliriz. Ayrıca tasarımı gözleri üzerine çekecek cinsten. Google mühendislerinin sade ve şık bir tasarıma gitmesi oldukça isabetli bir karar olmuş doğrusu ayrıca sağlamlık konusunda iddialı olan cihaz prestijli bir dokuya sahip.

Bu tür ufak cihazlarda karşılaşılan en can sıkıcı durumlardan birisi şüphesiz klavyede yazı yazmaktır. Fakat Google tasarımcıları bu sorun üzerinde bir hayli çalışmışa benziyor. Oldukça ergonomik klavye tasarımı ile yetinmeyen tasarımcılar pek çok detaya dokunmuş. Sağlam menteşesi ile kolay bir şekilde tablet görünümü olan Pixelbook rahat silikon avuç içi dayanağı ile tablet ve notebook’u bir arada sunmada kalite çıtasını yükseltmeye niyetlendikleri görülüyor.

0,4 inçlik gövdenin içinde yer almış bir Intel Core i5 işlemci, 8GB RAM ve 128GB depolama alanı bulunuyor. ChromeOS’a rağmen yüksek tutulan bu değerlerin kimseye bir zararı olmayacağı aşikar.

Şık tasarımı, ergonomik kullanımı, kaliteli donanımı inkar edilemez fakat tüm bunlar 3776 Türk Lirası eder mi? Geleneksel kullanıcılar için olmasa da profesyonel iş hayatının vazgeçilmezi olan Macbook Air’ın tahtını sallandırır mı?  Bu sorular uzun süre daha tartışma konusu olacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın