Asus Zenfone 5Z İsimli Tamamen Özgün Cihazını Tanıttı!

zenfone-5z-technofeat.net

Akıllı telefon üretimine yeni yeni adapte olan teknoloji devi Asus, MWC 2018’de Zenfone 5 ve Zenfone Lite model isimli cihazlarını tanıtmasının ardından üst segment bir model yani Zenfone 5Z üzerinde çalıştığını duyurdu.

Cihaz gücünü Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 845’ten alacak ve çift kamera furyasına bu cihazda dahil olacak. Ekranı 6.2” boyutunda fakat kullanımı çok daha küçük ekranlı bir cihaz kadar kolay olacağı anlaşılıyor. Zaten tasarımı Zenfone 5 ile aynı olacak. Benzerlik demişken Asus neden daha önce denenen ve kötü yorumlar alan bir ekrana sahip cihazın tıpatıp aynı (hatta kamera konumları bile) tasarıma sahip bir cihaz yaparak hem bile bile lades olmayı hem de özgünlükten uzak olmayı seçti? Ah Asus ah… Ekran kısmında bir de Asus’un bu cihazı, renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan akıllı görüntü teknolojisini kullanıyor ve kullanıcı ekrana baktığı süre boyunca ekranın kapanmamasını sağlayan bir sensör bulunduruyor.

zenfone-çerçevesiz-technofeat.net

Teknik özelliklerine değinecek olursak, Zaten gücünü Snapdragon 845’ten alıyor demiştik, bunun yanında Adreno 630 isimli grafik kartını, 6 GB gereksiz yüksek RAM’i, 64 GB gibi geniş bir depolamayı ve akıllı şarj teknolojisine sahip 3300 mAh pil cihazın içinde bulunuyor.

Akıllı şarj teknolojisinin içeriğinden biraz bahsetmek gerekirse, kullanıcının cihazını şarj etme alışkanlıklarını izleyerek, şarj etme sistemini ona göre ayarlayıp pilin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Asus cihazda akıllı şarj etme, AI Sahne Algılama , AI Boost gibi akıllı teknolojilere sahip olduğunu söylüyor.

asus-zenfone-5z-technofeat.net

Kamera tarafında ise, böyle bir ekrana sahip cihazda çift kamera görmek bizi hiç şaşırtmadı. Neden acaba? Ana kamera Sony 363 işlemcisine sahip 1.8” diyafram açıklığı sunan 12 MP bir kamera. Yanındaki kamera ise 200 derece görüş sunan bir kamera. Ön tarafta ise 8 MP bir kamera bulunmakta. Ayrıca cihazda sahne algılama, güzelleştirme ve profesyonel modları bulunmakta. Profesyonel modise kullanıcıların pozlamayı, beyaz dengesini ve ISO’yu kendilerinin yani kısaca profesyonel fotoğraafçılıkla uğraşanlar için yapılmış bir mod. Aynı zamanda RAW desteği de sunmakta.

Asus tam olarak bir üst segment çıkarmasına rağmen fiyatlandırma politikasında resmen rakiplerini düzenin bozmaya oynuyor. 499$ veya 480€ fiyat etiketiyle cihaz Haziran ayında tamamlanmış olacak. Ekran ve özgünlük konusunda sıkıntı çekeceğini düşündüğümüz bu cihazın fiyatlandrıma politikasıyla bu açığı fazlasıyla kapatacağından eminiz!

 

 

Bir Cevap Yazın