Akıllı Telefonlarda Çentik Olmalı mı?

asus5zvsxiaomimimixçentik-technofeat.net

Apple çıkardığı İphone X cihazından sonra Asus’un da yaptığı neredeyse tamamen benzer cihazla çentik merasimine katıldı. Hatta bir de cihazı İphone X ile karşılaştırarak ve de cihazı küçümseyerek (daha yüksek fiyat, daha düşük ekran kullanım faktörleriyle) GTA 5’te geçen espriyle alayını bile etti. Bu olay bizce benzer tasarımlı cihazla nasıl daha az tepki alırız sorusu düşünülerek yapılmış bir hamle.

ekrangövde-technofeat.net

Peki çentik, bu kadar gerekli bir şey mi? Bir çok teknoloji devi Samsung, Xİaomi, LG, OnePlus, Huawei tam olarak olmasa da Sony bile neredeyse çerçevesiz ekranlı cihazlarını çıkardılar veya tanıttılar. Çentiğe ihtiyaç duymadan gayette hoş tasarımlı cihazlar çıkardılar. Çentik bizce tasarımı kötü yönde etkileyen bir şey. Fakat Asus’un tanıttığı son cihazla ekran gövde oranının %1 küsür farkla İphone X’le daha iyi kullanıma sahip olduğunu iddia etti. Bu ekran gövde oranı cidden bu kadar önemli bir şey mi? Tabi ki de değil. Hatta Xiaomi’nin çıkardığı Mi Mix 2, Asus’un yeni amiral gemisine oranla daha düşük ekran gövde oranına sahip ve çentiksiz, tasarımı muhteşem, kullanışı gayet iyi bir cihaz.

Tabi buna bir de şu açıdan da bakılabilir. Çentiğin yanında zaten pil yüzdesi, saat, şebeke, wi-fi gibi semboller bulunmakta. Yani çentik zaten elimizi pek sürmediğimiz kısımda yer alıyor. Buraya da ön kamerayı ve sensörleri yerleştirmek mantıklı olabilir. Fakat bizce ekran gövde oranını arttırmak için tasarımdan ödün vermeye gerek yok.

Peki sizler bu çentik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşın!

Bir Cevap Yazın